CHOROBY ZAKAŹNE

Nosówka jest to bardzo zaraźliwa, najczęściej spotykana choroba psów. Infekcja szerzy się przez kontakt bezpośredni. Szczególnie narażone są psy młode. Okres wylęgania choroby to 3-5 dni. Objawy to: ropny wyciek z nosa i oczu, biegunka, wymioty, wysoka gorączka. Nie leczona może prowadzić do wystąpienia objawów nerwowych takich jak: niezborność ruchowa, niepokój, porażenie, tiki, padaczka. Powikłania ze strony układu nerwowego są poważne i często kończą się śmiercią. Nawet wyleczona nosówka pozostawia po sobie trwałe ślady w postaci: wrażliwość na przeziębienie, nieżyt przewodu pokarmowego, ubytków szkliwa i złogów kamienia nazębnego. Profilaktyka: coroczne doszczepianie.

Parwowiroza atakuje głównie przewód pokarmowy. Wirus wywołujący chorobę jest wyjątkowo oporny na działanie środków dezynfekujących i wysoką temperaturę. W środowisku zewnętrznym przetrwa nawet kilka miesięcy. Pies może zarazić się poprzez kontakt bezpośredni jak również przez kontakt z wydalinami chorego osobnika. Objawy są następujące: gwałtowne i częste wymioty oraz biegunka, często krwotoczna. szczególnie narażone są szczenięta pomiędzy 6 tygodniem a 6 miesiącem życia. W razie powyższych objawów konieczna natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii. Profilaktyka: coroczne doszczepianie.

Coronawiroza szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub odchodami chorego psa. Objawy: na początku depresja i brak apetytu, później biegunka. Kał ma charakterystyczny żółto- pomarańczowy kolor, jest wodnisty, ze śladami krwi o intensywnym , zgniłym zapachu. Może doprowadzić do odwodnienia, utraty masy ciała, a nawet i śmierci. Profilaktyka: coroczne doszczepianie.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) przenosi się przez kontakt bezpośredni, lizanie odchodów, ślinę zakażonego psa. Atakuje wątrobę i węzły chłonne. Najgroźniejszy przebieg występuje u szczeniąt w pierwszych miesiącach życia.W przebiegu nadostrym pojawia się krwawa biegunka, zapaść i śmierć. W ostrym przebiegu choroby pies ma wysoką gorączkę(nawet do41oC), wątroba jest powiększona. Inne objawy to: zapalenie migdałków, krwawienia z dziąseł, żółtaczka. Profilaktyka; coroczne doszczepianie.

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, nie podlega leczeniu. Zarażone psy są usypiane. Zakażenie następuje poprzez pogryzienie, polizanie przez chore zwierze oraz kontakt przez uszkodzoną skórę. W Polsce nosicielami wścieklizny są; wiewiórki, lisy, sarny, szczury. Wirus atakuje układ nerwowy. Pies ma ślinotok, napady szału, wodowstręt. W razie kontaktu człowieka z chorym zwierzęciem należy natychmiast skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Choroba tak u zwierząt, jak i ludzi może być śmiertelna. Profilaktyka: coroczne obowiązkowe szczepienie.

BrucelozaJest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis. Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami.
Objawy: Bruceloza może nie wywoływać żadnych objawów, jednak bezobjawowi nosiciele przez wiele miesięcy mogą rozsiewać zarazki i zakażać inne zwierzęta. U samców Brucella canis powoduje niepłodność, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, a nawet zanik jąder. W nasieniu stwierdza się do 80-90% wadliwych plemników, a czasem może dojść do całkowitego braku plemników (aspermia).
Testy w kierunku Brucella canis powinno się wykonywać u każdego psa-samca z niepłodnością, przewlekłym zapaleniem skóry moszny i zapaleniem jąder. U suk objawem brucelozy tak jak u samców może być niepłodność, a także ronienia w III trymestrze ciąży, czy rzadziej resorpcje na początku ciąży. Po poronieniu stwierdza się długotrwały wyciek z dróg rodnych (1-6 tygodni).
UWAGA!!! Brucelozę należy podejrzewać u każdej suki, która roni 1-2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.
Z innych możliwych objawów wymienić należy gorączkę, zapalenie wielostawowe, zapalenie błony naczyniowej oka, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie dysków międzykręgowych, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.
Rozpoznanie: Podejrzewać brucelozę należy przy niepłodności, zapaleniu jąder i najądrzy, zapaleniu skóry moszny, ronieniach oraz innych niespecyficznych objawach (zaburzenia widzenia, choroby nerek, kulawizny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych). W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne (dostępne w specjalistycznych placówkach weterynaryjnych zajmujących się rozrodem psów) oraz bakteriologiczne (trudno dostępne, trudna izolacja mikroorganizmów).
Postępowanie: Należy pamiętać, że leczenie brucelozy jest długotrwałe i nie daje pewnego wyleczenia - często zdarzają się nawroty po odstawieniu leków. Jest to spowodowane wewnątrzkomórkowym umiejscowieniem bakterii oraz słabą penetracją większości leków do jąder i prostaty. W leczeniu stosuje się antybiotyki (np. minocyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + gentamycyna), a psy chore i nosicieli należy wyeliminować z hodowli (sterylizacje, kastracje). Trzeba pamiętać, że bruceloza jest zoonozą i może być niebezpieczna dla ludzi.
Profilaktyka: W celu zabezpieczenia się przed wystąpieniem brucelozy u naszych psów warto jest wykonywać badania kontrolne u każdego reproduktora 1-2 razy w roku oraz u suk hodowlanych przed każdym kryciem. Koszt badania - ok. 60 PLN.

WRÓĆ