CIĄŻA u PSÓW

PRZEBIEG CIĄŻY
W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

źródło:http://www.vetopedia.pl/article160-1-Ciaza_u_psa.htmlPIERWSZY ETAP - ROZWÓJ ZAPŁODNIONEJ KOMÓRKI JAJOWEJ

Rozwój zarodków odbywa się macicy, u suk składa sie ona z szyjki, trzonu i rozchodzących sie ku przodowi w kształcie litery V rogow. Rogi macicy są długie, tak by zmieściło się w nich wiele płodów. Zapłodnienie, czyli połączenie się komórki jajowej z plemnikiem, jest początkiem rozwoju zarodka. Spotkanie gamet następuje na 1/3 długości górnego odcinka jajowodu - do tego miejsca transportowane są zarówno gamety męskie, jak i żeńskie. Następstwem zapłodnienia jest podział powstającej dzięki niemu zygoty. Po około 4 dniach zarodek jest juz ośmiokomórkowym tworem, następnie osiąga stadium blastocysty, która wędruje przez jajowód przez około 8-10 dni, a w 11-12 dniu traci osłonkę przejrzysta. Implantacja zarodków zachodzi w około 2 tygodnie po zapłodnieniu.

DRUGI ETAP - OKRES ZARODKOWY (EMBRIONALNY)

W czasie rozwoju zarodka, obok rozwijającej się tarczki zarodkowej, z której powstaje ciało zarodka, rozwijają sie o wiele intensywniej narządy pomocnicze - błony płodowe. Ich zadaniem jest zapewnienie łączności miedzy zarodkiem a matka, czyli stworzenie warunków do zaspokojenia przyszłych potrzeb energetycznych i budulcowych nowo tworzonego organizmu (oddychanie, odżywianie), chronią one także zarodek tworząc wodne środowisko rozwoju, umożliwiają wydalanie metabolitów i strzegą odrębności immunologicznej zarodka, zapobiegając konfliktowi z systemem obronnym suki. Błony płodowe tworzą łożysko tzw. popręgowe. Sznur pępowinowy, tworzony miedzy innymi przez tętnice pępkowe i żyłę pępkową, łączy zarodek z częścią płodowa łożyska.

Okres zarodkowy kończy się po 21 dniu ciąży, kiedy powstaje łożysko oraz wszystkie narządy organizmu. W trakcie fazy embrionalnej rozwijający się zarodek jest szczególnie wrażliwy na wszelkie szkodliwe wpływy docierające do niego ze świata zewnętrznego za pośrednictwem matki.

TRZECI ETAP - OKRES PŁODOWY

W tym okresie następuje najsilniejszy rozwój łożyska oraz intensywny wzrost płodu. Płód połączony jest krótka i mocna pępowiną z łożyskiem, pełniącym bardzo ważne funkcje - spełnią funkcje odżywcze, oddechowe, wydalnicze i dokrewne, chroni płód przed działaniem rożnego rodzaju toksyn i bakterii. Za jego pośrednictwem następuje transport produktów odżywczych i tlenu z organizmu matki do płodu, w przeciwna stronę następuje transport produktów przemiany materii i dwutlenku węgla. Krew płodu nigdy jednak nie miesza się z krwią matki.

28 dni
Początkowo odżywianie rozwijającego się płodu zachodzi przez ciałko żółte, lecz po 28 dniach odżywiany jest juz przez łożysko. W tym okresie kształtuje się głową, oczy i kończyny. Mamy juz za sobą najbardziej niebezpieczny okres, kiedy leki i inne substancje mogły spowodować olbrzymie zniszczenia.

33 dni
Płód jest nadal maleńki, ale ukształtowane są juz wszystkie niezbędne życiowe funkcje. Suka może juz dawać znaki, ze jest w ciąży, jakkolwiek jej brzuch jeszcze nie zmienił kształtu.

40 dni
Płód jest znacznie większy, funkcjonują juz organy wewnętrzne. Sutki suki się zaróżowiają, a jej brzuch zmienia swój kształt.

50 dni
Płód jest teraz idealną mianiaturą szczenięcia, ale nie mógłby przeżyć poza macica. Potrzeba jeszcze tygodnia, by jego płuca się ukształtowały na tyle, by mógł samodzielnie oddychać. Brzuch suki jest już bardzo rozciągnięty, zaczyna się wytwarzanie mleka.

60 dni
Płód przeżyłby gdyby suka urodziła go w tej chwili, na kilka dni przed terminem. Sierść pokrywa cale ciało płodu, zapewniając izolacje w pierwszych chwilach wystawienia na czynniki zewnętrzne. Receptory ciepła w nosie pomogą mu po narodzinach znaleźć matkę.

W czasie ciąży nie przeprowadza się żadnych szczepień u suki. Suka powinna być również odrobaczona PRZED ciążą. Nie wszystkie preparaty służące zwalczaniu pcheł i kleszczy są bezpieczne.

Szczenna suka powinna mieć zapewniony codzienny ruch, jednak dostosowany do jej stanu, bez zbędnych obciążeń i nadmiernego wysiłku. Należy chronić ja przed wszelkimi urazami mechanicznymi, przypadkowymi uderzeniami itp., dlatego tez w drugiej połowie ciąży należy unikać zabaw z innymi psami, które niechcący mogłyby doprowadzić do uszkodzenia płodów.

Suka w ciąży powinna być pod szczególną ochrona, nie należy z tym jednak przesądzać i traktować jak ciężko chora. Przyszła mama musi mieć trochę ruchu, nie może zostać gwałtownie wyłączona ze swojego dotychczasowego życia. Powinna mieć nadal możliwość delikatnych zabaw, na miarę swoich możliwości. Ponoć szczęśliwe matki lepiej się opiekują dziećmi.

Na tydzień przed spodziewanym terminem rozwiązania rozpoczynamy ciężarnej mierzyć temperaturę. Pomiaru dokonujemy dwa razy dziennie - rano i wieczorem - wprowadzając delikatnie termometr weterynaryjny lub elektroniczny do odbytu na głębokość zależną od wielkości suki [30 do 80mm] a wynik pomiaru zapisujemy na wykresie. W pewnym momencie temperatura spadnie od 0,5 do 1,0C poniżej przeciętnej jaka wynika z codziennych pomiarów. Spadek temperatury sygnalizuje, że poród powinien rozpocząć się w ciągu 8-12 godzin od tego momentu. Jest to prosta, a zarazem stosunkowo pewna metoda określania terminu wyszczenienia. Na 1-2 dni przed porodem u suki może wystąpić lekkie rozluźnienie kału, a nawet biegunka. Nie należy się tym przejmować. Suka przygotowuje w ten sposób swój przewód pokarmowy, aby nie nastąpiła defekacja podczas parć w trakcie akcji porodowej.

Większość suk rodzi między 58 a 65 dniem ciąży. Konkretny termin szczenienia zależy od wielu czynników: cech osobniczych, liczby dotychczas przebytych porodów, wieku, liczby i wielkości płodów obecnych w macicy, liczby kryć, terminu zakończenia odruchu tolerancji na psa.

WRÓĆ