CIECZKA -fazy

fragmenty artykułu - Lek. wet. Andrzej LisowskiU suk cykl płciowy występuje przeciętnie dwa razy do roku z dłuższą przerwą między nimi. Cieczka może powtarzać się również co 9-12 miesięcy [szczególnie u ras bardzo dużych], co też jest prawidłowe.

Cykl płciowy dzieli się na cztery fazy.

PROESTRUS faza przedrujowa - trwa od 3 do 17 dni (sporadycznie do 25 dni) średnio 9. Jest to okres wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Pojawia się śluzowo - krwisty wypływ z dróg rodnych, który działa wabiąco na samce. Następuje zmiana w zachowaniu się suki; zaczyna się ona interesować psami, ale kategorycznie uniemożliwia próby wspięcia i kopulacji. Zewnętrzne narządy rodne są przekrwione, twarde i obrzękłe. Suka bardzo często się wylizuje.

ESTRUS ruja - trwa od 3 do 20 dni przeciętnie 9 dni. Jest to okres kiedy suka zezwala psu na wspięcie i kopulację. W tej fazie następuje owulacja czyli pęknięcie pęcherzyka jajnikowego i uwolnienie komórki jajowej. Zmianie ulega wygląd wydzieliny, która staje się jasna i śluzowa oraz zewnętrznych narządów płciowych - zmniejsza się obrzęk, wargi sromowe stają się ciastowate.

DIESTRUS- faza porujowa trwa u suk nieciężarnych od 60 do 100 dni. Suka przestaje pozwalać samcowi na wspięcie i kopulację. Ustaje wyciek z dróg rodnych a ich wygląd wraca do normy z anoestrus.

ANOESTRUS- faza spokoju układu rozrodczego. Trwa średnio około 4 miesięcy. Psy nie interesują się suką. Zewnętrzne narządy płciowe są małe, brak jest wypływów z pochwy.

U suk młodych, przed pierwszą cieczką mogą sporadycznie występować pewne zaburzenia w zachowaniu. Należy ten okres spokojnie przeczekać gdyż zazwyczaj dolegliwości te mijają po zakończeniu pierwszej cieczki. Oczywiście czekać, to nie zna-czy pozwalać na wszystko. Musimy zachować swoje normalne zdecydowanie i konsekwencję w procesie wychowawczym. U suk dojrzewających szczególnie przy pierwszej cieczce możemy spotkać się z tzw. rują rozdwojoną (wilcza ruja) z angielskiego zwaną „split hit". Po, zdawało by się, prawie normalnej pierwszej cieczce w 2-4 tygodniach ponownie występują objawy cieczki. W takich przypadkach nie należy podejmować leczenia a co najwyżej skonsultować się z lekarzem opiekującym się naszą suką.

Pierwsza cieczka jest u suki wyrazem osiągnięcia dojrzałości płciowej, ale nie hodowlanej. Dojrzałość płciowa [zdolność neurohormonalna organizmu do rozrodu] nie jest jednoznaczna z dojrzałością hodowlaną [zakończony rozwój fizyczny organizmu]. Rozwój fizyczny organizmu przebiega wolniej i jest spóźniony w stosunku do dojrzałości płciowej. Z tego też względu nie dopuszczajmy do rozrodu suk przed osiągnięciem przez nie pełnego rozwoju fizycznego a to dzieje się około 18-24 miesiąca życia. Wyjątek stanowią pewne rasy psów wielkogłowych, krótkopyskich u których suki kryje się przy pierwszej cieczce, aby uniknąć komplikacji porodowych. Nie w pełni ustabilizowane więzadła miednicy zwiększają elastyczność kanału rodnego i ułatwiają poród szczeniaka z wielką głową. Do tych ras zalicza się między innymi buldoga angielskiego i francuskiego, mopsa i pekińczyka.

U suk ze znacznie rozwiniętym instynktem macierzyńskim a zdarzają się przypadki tzw. ciąży urojonej. Suka, choć nie jest szczenna, ani nawet nie była kryta zachowuje się podobnie do ciężarnej. W dwa miesiące po cieczce (tj. w terminie na jaki, zgodnie z fizjologią przypadałby poród) staje niespokojna i nerwowa, przestaje jeść, buduje sobie gniazdo, zaczyna "adoptować" zabawki. Jej gruczoł mlekowy powiększa się i produkuje mleko. Stan taki jest o tyle niebezpieczny, że może doprowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego a nawet jego zropienia. Suce, u której wystąpiła ciąża urojona, należy drastycznie ograniczyć dawkę pokarmową i ilość spożywanych płynów. Nie wolno podawać mleka i jego przetworów, a także nie wolno jej doić, bo to pobudza laktację. Suce odbieramy przedmioty stanowiące substytuty szczeniąt i zapewniamy jej bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu. Gdy działania te nie przynoszą spodziewanego efektu, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

WRÓĆ