HISTORIA RASY

YORKSHIRE TERRIER
- to rasa, która wiąże się z północnymi rejonami Anglii - hrabstwem: Yorkshire, Manchester i Leeds. W II poł. XVIII wieku szkoccy tkacze w poszukiwaniu pracy osiedlili się w rejonie Yorkshire. Wraz z rodzinami przywozili ze sobą różne psy ras: Scottish, Paisley i Clydesdale terriery. Prawdopodobnie rasy te przyczyniły się do powstania YORKSHIRE TERRIERA. Tkacze używali ich do tępienia szkodników w przędzy, wyrobach włókienniczych, jak również w młynach i kopalniach.

W XIX wieku w Anglii popularną rozrywką były zawody tępienia szczurów przez teriery. Hodowcy chcąc otrzymać rasę bardziej odważną i zaciętą na gryzonie krzyżowali szkockie terriery z długowłosym i błękitno- szarym Waterside terrierem, maltańczykiem i skye terrierem.

W 1865 roku urodził się pies, który uznawany jest za protoplastę yorków. Był to Huddersfield Ben.Jego właścicielem był M.A.Foster, który zdobył sławę rozpowszechniając te rasę w Anglii. Wraz z sukcesami wystawowymi odnosił doskonałe wyniki w konkursach dławienia szczurów.

Stopniowo coraz popularniejsze stawały się egzemplarze o mniejszych wymiarach i obfitszym, dłuższym owłosieniu. W 1930r. york ważył około 13,5kg. Obecna waga yorka to 1,3kg - 3,5kg.

Z rasą wiąże się zabawna anegdota. W XIX wieku w hrabstwie York w Anglii istniał klub biznesmenów, których łączyły "domowe kłopoty". Panowie wiele czasu spędzali poza domem, a ich młode żony (swobodnie podchodząc do wierności małżeńskiej) wykorzystywały ich nieobecność. Pas cnoty nie wchodził w rachubę - mógł go otworzyć każdy ślusarz. "Rogacze" wpadli na pomysł wyhodowania rasy psów, które miały być małe, odważne, głośne i obdarzone wyśmienitą pamięcią. Nawet po dłuższym czasie miały poznać przyjaciela żony i zaalarmować domowników. Jednak yorki nie spełniły pokładanych nadziei. Wprawdzie skutecznie wypłoszyły amantów, ale tylko po to, aby zająć ich miejsce w łóżkach swoich pań i nikogo do niego nie wpuścić.

W Polsce historia yorków wiąże się z P.Anną Fangor, która sprowadziła w 1967r. z Anglii suczkę TINĘ QUEEN of Bouchard i pieska GENE of Bouchard. Ze znanych i cenionych psów należy wymienić: Ch.TOP STAR vom Yorkshire Haus, Ch. Highclass MAGICAL MOMENTS, Ch. Heskethane KINGHT HAWK, Int.Ch.MONOGRAM de Majodian, Ch.Heskethane SASSY-BIRD (USA), Ch.Heskethane PENRITH JOHNATHAN (USA), Ch.JENGHINS de Penghibur (Francja), Ch.LEADER de France d'Iela (Francja), Ch. NONE de Penghibur(Francja), Camparis BLUE PRINT, UNI TOP Stribrne Prani(Czechy)

WRÓĆ