KUPUJEMY SZCZENIAKA - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

1. Rasowego szczeniaka możemy kupić wyłącznie u hodowcy zrzeszonego w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP)i FCI
2. sprawdźmy w jakich warunkach wychowują się dorosłe psy i szczenięta (zrezygnuj, gdy okaże się że psy przechowywane są w specjalnych pomieszczeniach dla psów i kontakt z człowiekiem ogranicza się do karmienia i pielęgnacji). Godnym do polecenia jest hodowca, u którego psy przebywają w pomieszczeniach przez niego zamieszkiwanych.
3. sprawdźmy czy szczeniaki są po "przeglądzie miotu" przez Związek Kynologiczny w Polsce i posiadają "metryczkę" - dokument na podstawie którego wyrabiany jest pięciopokoleniowy rodowód psa. Hodowca powinien udostępnić nam do wglądu protokół z kontroli miotu, na którym widnieją ewentualne uwagi komisji.
4. sprawdźmy czy maluchy są zdrowe, pogodne, ruchliwe
5. zostały odrobaczone (minimum 2 razy), są zaszczepione i posiadają książeczkę zdrowia

Od dobrego hodowcy otrzymasz informacje (najczęściej pisemną) odnośnie żywienia, szczepień i wychowania. Będzie nalegał na kontakty zarówno gdy będziesz miał problemy ze szczeniaczkiem, ale również z dorosłym psem.

Co powinno nas niepokoić:
1. biegunka lub wymioty, które nie ustępują po zastosowaniu diety
2. kaszel lub duszności
3. wydzielina z nosa i oczu
4. posmutnienie lub wyraźne cierpienie
5. kulawizna

W okresie szczenięcym należy szczególnie dopilnować, aby maluch otrzymał wszystkie niezbędne szczepienia i odbył okres kwarantanny. Szczepienia powtarzamy co rok uprzednio odrobaczając psa.


PIES czy SUCZKA co wybrać?

Wybór płci zależy od upodobań.
Zarówno sunia jak i piesek są wspaniałymi towarzyszami i przyjacielami na długie lata.
Każdy szczeniak ma swoje cechy indywidualne. Różni się charakterem i wyglądem. Jeden jest mniejszy lub większy, spokojny lub rozrabiaka, odważny lub strachliwy....
Każdy jest inny. Kupując szczeniaka dobrze zapytać hodowcę i zasugerować jaki szczeniak nas interesuje i jakie plany mamy na przyszłość.

W każdym miocie mogą być szczeniaki wystawowe i niewystawowe.
Szczeniak wystawowy to taki , który w największym stopniu ma cechy zgodne ze wzorcem rasy, natomiast szczeniak niewystawowy to taki , u którego pojawiają się małe niedoskonałości.
Zobacz rozdział: "WZORZEC RASY YORKSHIRE TERRIER"


Kupując suczkę musimy sobie zdawać sprawę z problemów związanych z cieczką (2 razy do roku), ciążą urojoną, zapaleniem sutków, ropomaciczem ( które jest bardzo niebezpieczne dla życia suni, a ciężkie do wykrycia), rakiem sutka lub powikłaniami związanymi ze stosowania środków hormonalnych, które zapobiegają przed niechcianą ciążą.
Aby tego wszystkiego uniknąć dobrze jest sunię wysterylizować. Wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym pod narkozą u lekarza weterynarii. Jest to zabieg niegroźny a wykonany u dobrego lekarza weterynarii nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia psiaka.
Jeśli planujemy założyć hodowlę wtedy opieka w czasie ciąży, porodu i połogu, opieka nad szczeniakami jest bardzo ważna i wymaga dużej wiedzy i zaangażowania.
Niejednokrotnie słyszałam , że sunia chociaż raz w życiu powinna mieć szczeniaki (niby dla jej dobra). Jest to stara, niczym nie potwierdzona teoria, która niestety w naszym kraju zbiera swoje żniwo.

Kupując pieska nie mamy takich problemów. Piesek jest zawsze gotowy do kontaktów seksualnych, może ale nie musi zaznaczać swój teren i być dzielnym obrońcą swojego właściciela.
Jeśli nie planujemy aby nasz psiak był rodzicem, możemy go poddać kastracji ( zabieg chirurgiczny u weterynarza). Pies po kastracji jest mniej agresywny, nie jest zainteresowany suką, a w wieku dojrzałym uchronimy go od raka jąder czy prostaty.
Często słyszę że pieski uciekają z domu. Uciekają te , które nie są pilnowane, wypuszczane lub nienauczone posłuszeństwa. To tylko wina właściciela.

WRÓĆ