LEPTOSPIROZA (choroba Stuttgarcka, choroba Weila)

Źródło: E-book "Mój pierwszy pies"
Autor artykułu - Lek. wet. Andrzej Lisowski www.klinika-wet.gorzow.plWywoływana jest przez dwa typy Leptospir. Są one widoczne przy badaniu mikroskopowym. W stojącej wodzie długo utrzymują się przy życiu. Uważa się, że leptospiry mogą wniknąć do organizmu poprzez ubytki w błonie śluzowej żołądka, napletka oraz uszkodzoną skórę między opuszkami palców. Źródłem zakażenia jest świeżo oddany, zawierający leptospirozy mocz zakażonych psów, myszy i szczurów, a także zakażona woda w kałużach, bagnach i wolno płynących rzekach.

Objawy: utrata apetytu, osłabienie, gorączka. Zespoły objawów: ostre zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie nerek, wzrastająca biegunka z parciem na kał często z krwią; zapalenie nerek i zapalenie mięśni; zapalenie nerek i okresowe zapalenie jelit występuje u psów leczonych przez dłuższy czas; lub choroba przebiega w sposób utajony.

Rokowanie: jest trudne. Zmiany anatomopatologiczne to występujące wybroczyny podpłucne, zastój krwi w wątrobie i śledzionie, ostre lub przewlekłe zapalenie nerek, żółtaczka, oznaki mocznicy.

Należy pamiętać, że oba zarazki mogą przenosić się na człowieka

WRÓĆ