PIELĘGNACJA

YORKSHIRE TERRIER to pies , który wymaga starannej, systematycznej i fachowej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania, ignorancja wpłyną w znaczny sposób na wygląd, kondycję i stan włosa psa, który jest jego najważniejszym atutem szczególnie na wystawach. Zła pielęgnacja lub jej całkowity brak spowoduje, że włos się skołtuni i będziemy musieli skorzystać z usług psiego fryzjera. Włos rośnie cały czas (ok. 1cm. miesięcznie) więc zabiegi kosmetyczne rozpoczynamy już od samego początku pobytu naszego szczeniaka. Na początku w formie zabawy, a potem już na poważnie każdego dnia. Jeśli nie planujemy kariery wystawowej (a jest to bardzo miłe i fajne zajęcie) możemy strzyc yorka w salonach fryzjerskich.

Do pielęgnacji yorka będą nam potrzebne następujące akcesoria:
1. SZAMPONY: obecnie na rynku mamy bogaty asortyment szamponów. Powinny to być szampony przeznaczone dla psów długowłosych o szacie miękkiej i jedwabistej
2. ODŻYWKI: stosowane po kąpieli
3. OLEJKI: np. olejek norkowy, migdałowy, kokosowy do natłuszczania włosa i pod papiloty
4. GRZEBIEŃ najlepiej metalowy z obrotowymi igłami
5. SZCZOTKA metalowa miękka
6. GUMKI do wiązania "kucyka" i gumki do wiązania papilotów
7. DO PAPILOTOWANIA specjalna folia, papier do papilotowania i gumki do papilotów.


W naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystkie niezbędne produkty dla Yorka. Zapraszamy

www.sweetyork.pl

KĄPIEL: Jest to najważniejsza czynność w pielęgnacji yorka. Kąpiele rozpoczynamy po okresie kwarantanny poszczepiennej. Na początku będzie to dość trudne zadanie, gdyż nasz maluch będzie bał się wody. Należy go stopniowo przyzwyczajać. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu uszu przed zalaniem. Do kąpieli używamy szamponu (najlepiej myjemy 2 razy), a następnie nakładamy odżywkę , którą spłukujemy po kilku minutach. Kąpiel przeprowadzamy w letniej wodzie (max.39oC).Po wyjęciu psa z wanny zawijamy go w ręcznik i lekko wyciskamy nadmiar wody. Nigdy nie wycieramy psa ręcznikiem, gdyż włos się spląta i nie będzie się dało psa rozczesać. Włos suszymy suszarką o letnim nadmuchu i równocześnie czeszemy szczotką . Po dokładnym wysuszeniu spryskujemy psiaka olejkiem i wiążemy papiloty. Kąpiel przeprowadzamy regularnie co 1-2 tygodni.

PAPILOTY chcąc żeby nasz york miał ładny, długi włos musimy zakładać papiloty. Papiloty zakładamy po kąpieli, rozczesaniu i wysuszeniu włosa. Włos spryskujemy olejkiem i zakładamy papiloty jak na załączonym obrazku. Niewielkie pasmo włosów umieszczamy na środku papilota (uprzednio go natłuszczając szczególnie na końcach), składamy do środka brzegi materiału. Teraz składamy papilot na pół i jeszcze raz na pół i zawiązujemy gumką. Ważne jest, aby włosy zebrane w papiloty były dość równo i w miarę luźno. Po 2-3 dniach ściągamy papiloty , przeczesujemy włos i ponownie zakładany papiloty. Kolejna kąpiel za 2 tygodnie. Aby uchronić włos i papiloty zakłada się specjalne, elastyczne ubranko. Oto cała filozofia, a efekt gwarantowany.


  


POZOSTAŁE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

REGULARNE OGLĘDZINY Powinieneś sam dokonywać regularnych oględzin. Przyzwyczajaj szczeniaka od małego do tych zabiegów. Głaskanie, czesanie, szczotkowanie i krótkie oględziny powinny należeć do codziennych , rutynowych zabiegów. Raz w tygodniu skontroluj uszy, oczy, łapy, pazury, pysk Twojego psa. Zajmie Ci to kilka minut, a dzięki nim możesz odkryć odpowiednio wcześnie wszelkie zmiany, które mogą sprawić wiele kłopotów. Jeśli coś będzie cię niepokoić skonsultuj to z hodowcą lub z lekarzem weterynarii.

USZY: sierść na uszkach przycinamy w zależności od wielkości ucha (około 1/3). Wyrównujemy brzegi i nadajemy szpiczasty kształt. Ze środka ucha wyrywamy pincetą włosy. Nie wycinamy nożyczkami włosków, gdyż odrastając drażnią małżowinę uszną. Aby zapobiec stanom zapalnym czyścimy bardzo delikatnie uszy z nadmiaru woskowiny suchym patyczkiem z watą. W przypadku kiedy woskowina ma ciemny kolor, wydziela przykry zapach, pies często się drapie lub trzepie głową należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

OCZY: przemywamy watką z przegotowaną wodą raz dziennie. W przypadku uporczywego łzawienia, zaczerwienienia, ropienia luz zmętnienia oka skonsultować z weterynarzem.

ŁAPY: włos na łapkach przycinamy nadając im okrągły kształt. Wycinamy włosy od spodu przy opuszkach. Nie wycinany włos może powodować zmiany reumatyczne. Pazury przycinamy specjalnymi cążkami lub powierzmy to fryzjerowi lub weterynarzowi.

ZĘBY: u yorków bardzo często pojawia się problem osadzania się kamienia nazębnego. Dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. Kamień nazębny powoduje stany zapalne dziąseł, paradontozę i przykry zapach z pyska. Codzienne czyszczenie zębów specjalną pastą dla psów lub 1% roztworem wody utlenionej uchroni nas od tego. Niewielką warstwę kamienia nazębnego możemy sami usunąć. Narośnięcie grubej warstwy kamienia wymaga interwencji lekarza. Kamień usuwa się laserowo lub tradycyjnie uprzednio usypiając psa. Starajmy się do tego nie dopuścić. Profilaktycznie można podawać witaminę C (kilka kropli do wody lub tabletkę).
U szczeniąt yorków częstym problemem jest skłonność do "przetrwałych" zębów mlecznych tzn. zęby samoistnie nie wypadają. W okresie wypadania mleczaków zwróćmy na to szczególną uwagę. W tym czasie podawajmy maluchowi coś twardego do gryzienia (kości np. cielęce, twarde zabawki, gryzaki). Jeśli i to nie pomaga niestety nie ominie nas zabieg chirurgicznego usuwania zębów. W okresie wymiany uzębienia pamiętajmy o zwiększonej ilości preparatów z wapniem. Braki wapnia mogą spowodować, że uszy maluchowi oklapną i zęby stałe będą słabe.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne: obcinamy włosy w okolicy odbytu, u suczek okolice sromu, u pieska okolice napletka.

WRÓĆ