PIERWSZA POMOC

UDAR SŁONECZNY objawy: ziajanie, przyspieszony puls, bardzo silny ślinotok, zaczerwienione oczy i dziąsła, podwyższona temperatura, wymioty. Jeśli takie objawy występują należy jak najszybciej doprowadzić do oziębienia organizmu. Nie należy robić to gwałtownie bo pies może stracić przytomność. Zwierzę należy umieścić w chłodnej kąpieli lub polewać wężem ogrodowym. Jeśli to nie pomaga udać się jak najszybciej do weterynarza.ZATRUCIA mogą być wynikiem niedostatecznego zabezpieczenia trujących środków przed psem takich jak: trutki na gryzonie, środki ochrony roślin lub leki przeznaczone dla ludzi. Jeśli ustalisz ,że Twój pies uległ zatruciu, należy go jak najszybciej zawieść do lekarza zabierając ze sobą przypuszczalną trutkę. Lekarz na tej podstawie dobierze odpowiednią odtrutkę.

UTONIĘCIA Jeśli znajdziesz swojego pupila nieprzytomnego w wodzie, musisz go stamtąd jak najszybciej wyciągnąć, po czym trzymać za tylnie łapy wiszącego głową w dół, tak aby oczyścić płuca z wody. Następnie połóż psa na boku oraz wyciągnij mu język z pyska, aby mógł swobodnie oddychać. Uciskaj dość mocno i rytmicznie okolice serca, aż pies sam zacznie oddychać. Można zastosować sztuczne oddychanie usta - nos czyli trzymaj ręką zamknięty pysk i wdmuchuj powietrze przez nos psa.

WYPADKI DROGOWE potrącony pies może być w szoku. Prawdopodobnie doznał obrażeń wewnętrznych i zewnętrznych. Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek interwencję załóż psu opaskę na pysk. Może być agresywny i może ugryźć. Jeśli krwawi należy założyć mu opaskę uciskową tamującą krew. Przy podejrzeniu złamania unieruchomić kończynę. W czasie transportu do lekarza weterynarii unikaj wstrząsów podczas transportu i przykryj "poszkodowanego" kocem. Jeśli pies jest przytomny przemawiaj do niego uspokajająco

UTRATA PRZYTOMNOŚCI jeśli pies stracił przytomność, należy otworzyć mu pysk i wystawić na zewnątrz język. w razie konieczności oczyścić z krwi, śliny nos i jamę gębową , aby umożliwić oddychanie

POŁKNIĘCIE CIALA OBCEGO - bardzo często się zdarza, że psy połykają różne przedmioty tj: kamienie, guziki, patyki, części zabawek i wiele różnych rzeczy. Kiedy kawałek przedmiotu utkwił w gardle naszemu psu to pojawiają się problemy z oddychaniem, odruchy wymiotne, pies próbuje sam wyciągnąć sobie ciało obce. Możemy spróbować wyjąć samemu palcami obcy przedmiot z gardła lub natychmiast udać się do weterynarza.REANIMACJA jeśli zauważymy, że w wyniku wypadku nastąpiło zatrzymanie akcji serca musimy niezwłocznie przystąpić do reanimacji. Masaż serca robi się po wcześniejszym położeniu psa na prawy bok. Należy uciskać dłonią mocno i rytmicznie okolice serca, a następnie robić sztuczne oddychanie. Podczas metody usta - nos należy pamiętać o zamknięciu psu pyska, wdmuchuj psu w nozdrza powietrze przez 3-4 sekundy. Potem następuje przerwa, podczas której dochodzi do wydechu i wdmuchiwanie powietrza rozpoczynamy od nowa. Tak należy postępować od 10-12 razy na minutę.

UŻĄDLENIE OWADA Najbardziej niebezpieczne są użądlenia owadów w okolicach krtani i pyska psa. W skutek wprowadzenia jadu następuje dość silny obrzęk w okolicy ukąszenia, co może bardzo utrudniać oddychanie , włącznie z utratą przytomności. Jednak najczęściej po ukąszeniu pojawia się pokrzywka lub obrzęk. Jeśli obrzęk jest duży i u psa występują problemy z oddychaniem ,należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Jeśli do lecznicy jest dość daleko, to do dróg oddechowych wprowadza się miękką rurkę gumową, która umożliwi oddychanie. W miejsce ukąszenia należy przykładać zimne okłady lub wręcz lód. Można podać wapno w tabletkach.

POPARZENIA w przypadku poparzenia należy ranę polać zimną wodą, zdezynfekować i posmarować maścią z antybiotykiem. Dodatkowo rana powinna być osłonięta przez jałowy opatrunek i zabandażowana. w przypadku ciężkich oparzeń, należy owinąć ranę mokrym ręcznikiem i zawieść psa do weterynarza. każde oparzenie należy przemyć. Detergenty lub herbicydy -wodą; środek alkaliczny lub zawierający sodę - woda z octem; kwas- wodny roztwór sody oczyszczonej.Nigdy nie smarować miejsca oparzonego tłuszczem.

WRÓĆ