PIES czy SUCZKA - oto jest pytanie ?

Wybór płci zależy od upodobań. Zarówno sunia jak i piesek są wspaniałymi towarzyszami i przyjacielami na długie lata.
Każdy szczeniak ma swoje cechy indywidualne. Różni się charakterem i wyglądem. Jeden jest mniejszy lub większy, spokojny lub rozrabiaka, odważny lub strachliwy....
Każdy jest inny. Kupując szczeniaka dobrze zapytać hodowcę i zasugerować jaki szczeniak nas interesuje i jakie plany mamy na przyszłość.

W każdym miocie mogą być szczeniaki wystawowe i niewystawowe.
Szczeniak wystawowy to taki , który w największym stopniu ma cechy zgodne ze wzorcem rasy, natomiast szczeniak niewystawowy to taki , u którego pojawiają się małe niedoskonałości.
Zobacz rozdział: "WZORZEC RASY YORKSHIRE TERRIER"

Kupując suczkę musimy sobie zdawać sprawę z problemów związanych z cieczką (2 razy do roku), ciążą urojoną, zapaleniem sutków, ropomaciczem ( które jest bardzo niebezpieczne dla życia suni, a ciężkie do wykrycia), rakiem sutka lub powikłaniami związanymi ze stosowania środków hormonalnych, które zapobiegają przed niechcianą ciążą.
Aby tego wszystkiego uniknąć dobrze jest sunię wysterylizować. Wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym pod narkozą u lekarza weterynarii. Jest to zabieg niegroźny a wykonany u dobrego lekarza weterynarii nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia psiaka.
Jeśli planujemy założyć hodowlę wtedy opieka w czasie ciąży, porodu i połogu, opieka nad szczeniakami jest bardzo ważna i wymaga dużej wiedzy i zaangażowania.
Niejednokrotnie słyszałam , że sunia chociaż raz w życiu powinna mieć szczeniaki (niby dla jej dobra). Jest to stara, niczym nie potwierdzona teoria, która niestety w naszym kraju zbiera swoje żniwo.

Kupując pieska nie mamy takich problemów. Piesek jest zawsze gotowy do kontaktów seksualnych, może ale nie musi zaznaczać swój teren i być dzielnym obrońcą swojego właściciela.
Jeśli nie planujemy aby nasz psiak był rodzicem, możemy go poddać kastracji ( zabieg chirurgiczny u weterynarza). Pies po kastracji jest mniej agresywny,nie jest zainteresowany suką, a w wieku dojrzałym uchronimy go od raka jąder lub prostaty.
Często słyszę że pieski uciekają z domu. Uciekają te , które nie są pilnowane, wypuszczane lub nienauczone posłuszeństwa. To tylko wina właściciela.


PODSUMOWUJĄC :

PIES :
- zawsze gotowy do kontaktów seksualnych
- są częściej bardziej samodzielne i władcze
- samce wykazują też większą skłonność do bójek z podobnymi sobie. Powód utrzymywanie swojej pozycji w stadzie i obrona własnego rewiru
- jako dorosłe, co poniektóre samce charakteryzują się władczym i pewnym siebie sposobem bycia, nie zawsze idącym w parze z wielkością zwierzęcia.

SUKA :
- jest o subtelniejszej psychice i charakterze
- łatwiej się poddają układaniu i wychowaniu
- bardziej jest przywiązana do miejsca, w którym przebywa na stałe
- bardziej subtelna, wrażliwa i delikatna
- 2 razy w roku ma cieczkę, która trwa około trzy tygodnie
- zdarzają się u suczki: ciąże urojone, ropomacicze, zapalenie sutków, ...
- niedopilnowane mogą nas obdarzyć niechcianym potomstwem

WRÓĆ