O RASIE

YORKSHIRE TERRIER to dzielny i ambitny mały terier o wielkim sercu. To uroczy, ujmujący przyjaciel, kochający i oddany towarzysz, ale także ekskluzywny, elegancki, wymagający odpowiedniej pielęgnacji piesek. Jest mądry i bystry, szybko orientuje się, kiedy trzeba zachować spokój i wypełnić polecenie. Źle znosi brak zainteresowania i samotność. Wymaga stałego kontaktu z człowiekiem. Najlepiej czuje się, kiedy uczestniczy w życiu rodzinnym i stale towarzyszy opiekunowi. Jest doskonałym towarzyszem dla osób starszych, dorosłych i młodzieży. Przy małych dzieciach należy zwrócić szczególną uwagę na yorka. Wszelkie urazy mogą być dla niego bardzo groźne. Niewielki wzrost sprawia, że można go zabrać z sobą praktycznie wszędzie. Dobrze czuje się zarówno w małym mieszkaniu jak i w domu z dużym ogrodem.

York jest inteligentny, bystry i spostrzegawczy. W jego żyłach płynie myśliwska krew. Bywa niezależny i uparty. Jeśli podejmie jakąś decyzję, konsekwentnie ją realizuje. Jest pełen werwy i temperamentu. Nie zdając sobie sprawy ze swoich małych rozmiarów bywa czasami zadziorny w stosunku do dużych zwierząt, co niekiedy może być dla niego bardzo niebezpieczne.

Nie wychowywany bywa szczekliwy i namolny. Wykorzystuje skrzętnie miłość swego opiekuna, domagając się ciągłego zainteresowania. Rozpieszczony bywa histeryczny.
Dobrze jest traktować go jak prawdziwego psa, wtedy stanie się idealnym przyjacielem.

Yorkshire słynie ze swojej niezwykłej sierści, której struktura przypomina ludzki włos. Długi włos jest idealnie prosty, delikatny i jedwabisty, opadający z grzbietu aż do samej ziemi. Przypomina on długie, proste włosy kobiety. York należy do rzadkich ras psów , które nie linieją (a co za tym idzie nie powodują alergii) i u których włos stale rośnie (1 do 1,5 cm miesięcznie).Szczególną cechą jest brak podszerstka, który sprawia, że york jest bardziej wrażliwy na wpływ czynników środowiskowych tj. niskie temperatury, zanieczyszczenia przemysłowe, deszcz czy wiatr. Piękny włos u yorka jest jego największym atutem, który wymaga starannej codziennej pielęgnacji. Jeśli jednak nie planujemy kariery wystawowej włos można podcinać lub ostrzyc w salonie piękności dla psów.

Yorkshire to rasa mała, ale o dużym temperamencie. Mogą i powinny jadać karmy wysokoenergetyczne. Małe, ruchliwe pieski zużywają dużo energii, jedzą niedużo, często kapryszą i wybrzydzają. Przyzwyczajając je od szczenięcia do dobrej karmy mamy pewność, że zjedzą w swojej porcji wszystko co potrzebne do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia. Profesjonalna karma nie wymaga podawania dodatkowych witamin i minerałów. Nie obciąża ilościowo małego żołądka. Ponieważ jest w postaci skoncentrowanej, pies zjada jej stosunkowo mało. Karma nie brudzi sierści wokół pyszczka i nie niszczy włosa. Nie powoduje zaburzeń żołądkowych. Można dowolnie regulować jej ilość nie narażając psa na gwałtowne zmiany zawartości składników odżywczych. Jest smakowita i chętnie zjadana przez najbardziej wybredne pieski.

Dobry apetyt i wesołe, żwawe zachowanie świadczą o dobrym samopoczuciu. Pamiętajmy, że mimo małego wzrostu pies powinien być w dobrej kondycji, umięśniony i jędrny. Otyłość, galaretowate ciałko, wychudzenie, rachityzm są bardzo źle widziane i nie świadczą najlepiej o właścicielu. Często takie nieprawidłowości są symptomem jakichś zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Yorkshire często cierpią z powodu kłopotów z zaniedbanym uzębieniem. Kilkuletni, szczerbaty pies tej rasy nie jest wcale rzadkością. Aby temu zapobiec trzeba kontrolować mu zęby systematycznie. Usuwać narosły już kamień, a najlepiej nie dopuścić do jego odkładania. W okresie zmiany zębów najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na usuwaniu przetrwałych zębów mlecznych. Nie należy z tym zwlekać. Zaniedbania powodują bolesne, długotrwałe i uciążliwe komplikacje tak dla psa, jak i jego właściciela, a nierzadko przyczyniają się do nieodwracalnych, dyskwalifikujących zmian zgryzu.

Podobnie jak inne psy ras małych, yorki żyją stosunkowo długo. Wielu lekarzy czy hodowców spotyka się z Yorkshire w wieku od 15 a nawet do 20 lat. Jest to imponujący wiek, zwłaszcza w porównaniu do wieku, jaki osiągają psy ras olbrzymich ( zaledwie 7-9 lat).

Wybierzmy yorka doskonale zbudowanego, efektownego. Unikajmy karłowatych, rachitycznych "miniaturek", gdyż potomstwo ich z reguły w dużym stopniu odziedziczy większość niesionych przez nie wad. Nie łączmy par mających takie same błędy. Jeśli nasza suczka ma jakieś niedoskonałości, wybierzmy partnera, który ma możliwie najmniej wad.

PODSUMOWUJĄC:
ZALETY YORKA:
1.NIE LINIEJE, a co za tym idzie NIE POWODUJE ALERGII. Struktura włosa zbliżona jest do włosa ludzkiego, który rośnie przez całe życie psa i nie wypada. Włos można starannie pielęgnować, ale również strzyc w salonach piękności dla psów.
2. AKTYWNOŚĆ: średnia, nie wymaga dużo ruchu
3. WIELKOŚĆ: małe rozmiary(2-3,5kg)- można go wziąć praktycznie wszędzie. Nadaje się do trzymania nawet w niewielkim mieszkaniu.
4. DŁUGOŚĆ ŻYCIA: przy prawidłowej pielęgnacji, żywieniu i stałej kontroli weterynaryjnej York cieszy się dobrym zdrowiem i dożywa sędziwego wieku.
5. SZKOLENIE: jest inteligentny i bystry, ale często bywa uparty, nie lubi ostrego traktowania. Dobrego wychowania można nauczyć go najlepiej poprzez zabawę i pochwałę

WADY YORKA:
1. Ma delikatną budowę, nieostrożne obchodzenie się z nim może spowodować urazy fizyczne.
2.Wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji włosa. Niesystematyczność i źle dobrane kosmetyki mogą spowodować, że włos będzie się kołtunił i efekt naszej pracy pójdzie na darmo.
3. Bywa czasami nadmiernie hałaśliwy , co niejednokrotnie wynika z niewłaściwego wychowania
4. Zdarza się skłonność do przetrwałych zębów mlecznych (zęby nie wypadają samoistnie) i odkładania się kamienia nazębnego co wiąże się z dodatkowymi wizytami u weterynarza-chirurga
5. Zdarzają się b.trudne porody
autor artykułu: Anna Zwolińska
YORKSHIRE TERIER- WYJĄTKOWY, MAŁY PIES (artykuł pochodzi z portalu internetowego www.podajlape.pl)

Yorkshire terrier to mały, wesoły i inteligentny piesek. Ich wyjątkowy charakter sprawia, że każdy kto raz miał Yorka, preferuje tę rasę do końca życia i nie wyobraża sobie, że mógłby żyć bez tego małego stworzonka.
Większość właścicieli jednego Yorka, marzy o tym by mieć dwa, jeśli ma dwa Yorki, chciałoby mieć trzy.
Yorkshire teriery to nie są zwierzęta, psy, to są „małe ludki”, które żyją koło nas dając nam codzienną radość i zadowolenie. Również żaden właściciel nie powie, że ma psa samca czy sukę, większość powie natomiast, że ma w domu yorkowego chłopczyka albo dziewczynkę.
Urok tej rasy powoduje, że każdy mały York zdoła nakierować działania swego właściciela, a nawet całej rodziny do zaspokojenia swoich zabawowych, spacerowych, żywieniowych potrzeb.
Nieustająca moda na Yorki rozpoczęła się w Polsce około roku 1980 i trwa do dziś. Również w innych krajach Europy i Świata ta rasa zachowała swój prestiż i wypełnia rolę dzielnego, wszędobylskiego przyjaciela. To jedyna rasa, która pasuje i dostosuje się każdego; do rodziny z dziećmi, do singla, do emeryta i podróżnika.
Jedynie jeśli w domu są naprawdę małe dzieci do 3 lat należy się zastanowić, czy na pewno dziecko nie uszkodzi naszego maluszka. Z tego powodu, w rodzinach z dziećmi, zawsze lepiej jest kupić pieska większego ok. 3-3,5 kg, zdecydowanie nie powinno się wybierać „miniatury”. Zwykle pieski większe są odporniejsze i zdrowsze, mają większy temperament, są chętniejsze do zabawy i spacerów.
Przy należytej opiece Yorkshire teriery są silną, zdrową rasą, rzadko chorują, rzadko występują u nich choroby genetyczne czy wrodzone. Oczywiście należy kupować pieska z rodowodem, ze sprawdzonego źródła, aby uniknąć zakupu szczenięcia od przemęczonej matki lub od mocno spokrewnionych rodziców.
Biorąc małego szczeniaczka do domu, przez jakiś czas trzeba uważać, żeby niechcący nie zrobić mu krzywdy.
Czupurny, pewny siebie mały York wejdzie wszędzie i skoczy z każdej wysokości. Tak jak z małym dzieckiem, trzeba przewidzieć, co może stanowić dla niego niebezpieczeństwo i takiej sytuacji zapobiec.
Wiele osób początkowo obawia się trudnej pielęgnacji włosa. Faktycznie trudna jest pielęgnacja włosa psa wystawowego, szczególnie gdy planuje się karierę międzynarodową. Podołać temu mogą zapaleni entuzjaści rasy i wystaw. Natomiast od kilku lat większość Yorków jest strzyżona. W dobrym salonie pielęgnacji, specjaliści rasy stworzą pieskowi wygodną i uroczą fryzurę. Pielęgnacja ostrzyżonego pieska nie sprawi nikomu trudności. Wystarczy co 10-14 dni wykąpać pieska w dobrym szamponie dla Yorków, zastosować balsam, potem rozczesać i wysuszyć suszarką.
Również zapewnienie odpowiedniego żywienia nie jest kłopotliwe. Najlepiej sprawdza się żywienie dobrej klasy karmą dla ras miniaturowych. Zapewnia to piękny i gęsty włos, energię i młodość, oszczędza sensacji żołądkowych. Ponieważ o urodzie Yorka w dużej mierze decydują nawet ostrzyżone, ale połyskujące i wysycone kolorem włosy, należy dodawać regularnie do jedzenia kilka kropli preparatu na włos.
Jesienią i zimą nie powinno się nadmiernie ograniczać spacerów, natomiast konieczne jest zabezpieczenie psa przed wiatrem, wodą czy zimnem. Yorkshire teriery trzeba ubierać. Ich włos nie ma podszerstka, przypomina włos ludzki i nie stanowi ochrony przed zimnem.
Yorki nie uczulają i polecić je można nawet alergikom. Nie linieją, nie zostawiają włosa na meblach czy na ubraniach.

Podsumowaniem może być stwierdzenie, że Yorkshire terrier jest idealnym psem dla każdego, dla wszystkich zapracowanych i zestresowanych, również dzieciatych czy samotnych ludzi. Po jakimś czasie właściciel Yorka będzie zastanawiał się jak mógł żyć bez jego towarzystwa. Wielka przygoda rozpoczęła się.

WRÓĆ