ROZWÓJ SZCZENIĄT RASY YORKSHIRE TERRIER

PIERWSZY MIESIĄC - Szczenię yorka po urodzeniu ważą około 10dkg, ma zamknięte oczy, nie słyszy, czas spędza na jedzeniu i spaniu. Wyglądem wcale nie przypomina yorka - jest czarny tylko miejscami ma brązowe plamki.
Nowo narodzone szczenięta mają zamknięte oczy i zarośnięte kanały słuchowe. Ich świat ogranicza się do własnego posłania i pełnych mleka sutków matki, którą rozpoznają po zapachu. Zanim otworzą oczy, cały ich świat to zapachy i dotyk. Każda delikatna pieszczota, każde wzięcie na ręce to dla takiego malca pozytywne przeżycie, uczące, że ręka człowieka jest dobra i przyjazna. Te doznania wzmagają się, kiedy zaczynamy dokarmiać szczenięta - to z ręki człowieka dostają pierwsze kęsy surowego mięsa. Rosnące szczenięta powinny być brane na ręce, pieszczone, czesane. Powinny poznać jak najwięcej rozmaitych dźwięków - włączone radio, odkurzacz, mikser.

              
              

DRUGI MIESIĄC - Drugi miesiąc jest bardzo ważny dla rozwoju psychicznego malucha. W tym czasie szczenię poznaje otaczający go świat, uczy się zabawy z rodzeństwem, ustala sobie hierarchię w stadzie, próbuje naśladować zachowanie mamy, która przekazuje swoim dzieciom zapisane w genach cechy, ale także w procesie wychowania swoje nawyki. Matka lubi się bawić ze swoimi pociechami, ucząc je rządzących w psim świecie praw.
Bardzo istotny jest w tym czasie kontakt z człowiekiem i otoczeniem.
Jego prawidłowa socjalizacja w tym czasie bardzo wpływa na jego dalszy rozwój psychiczny.
Nie mogą spędzać czasu jedynie w kojcu. Muszą być wypuszczane i biegać po mieszkaniu, a jeśli jest taka możliwość, także po ogrodzie.
Jeszcze u hodowcy powinny poznać zakaz "nie wolno" albo "fe".


                 

TRZECI MIESIĄC - W trzecim miesiącu szczenię może już mieć nową rodzinę. Wtedy rozstanie z mamą, zmiana otoczenia i ludzi nie jest dla niego dużym przeżyciem. Bardzo szybko aklimatyzuje się w nowej rodzinie. Wprowadza dużo radości i całkowicie zmienia dotychczasowe życie domowników.
Jeszcze dużo śpi, a na zabawę wykorzystuje pozostały czas.
Zaczyna swoją naukę do dorosłości.
Łatwo przyswaja nowe zabawy i zachowania. Jest bardzo ciekawy nowego świata i wszystko co zobaczy traktuje jak jedzenie.
Bardzo ważne , aby na jego drodze nie było niebezpiecznych środków czystości, kabli i innych rzeczy.
W tym czasie może już wychodzić na spacery ( po drugim szczepieniu i okresie kwarantanny).


              

CZWARTY MIESIĄC - to okres kiedy szczeniak zaczyna wymianę zębów, okres strachu i już wielu psot . Ze względu na wymianę zębów malec gryzie wszystko co popadnie. Należy mu wtedy zapewnić twarde gryzaki, więcej wapna np. w postaci białego serka, chudego białego mięska, tabletki z wapnem.
W tym czasie malec zaczyna bardzo intensywną naukę. Jest bardzo ciekawy świata. Okres ten poświęcony malcowi procentuje w życiu dorosłym.
Spacery, kontakty z ludźmi, innymi zwierzakami, jazda samochodem powodują ,że szczeniak staje się bardzo odważny.
Oczywiście przykre doświadczenia również zostają mu w pamięci - proszę o tym pamiętać !!!.
Zapamiętuje wszystko jak "twardy dysk" , którego nie da się wymazać.
Ten czas bardzo procentuje w przyszłości. Im więcej poświęcimy maluchowi czasu, tym nasz psiak będzie bardziej wyszkolony i odważny.
Wszystkie ustępstwa też wykorzysta w przyszłości.
Dlatego zdecydowanie i stanowczość jest dobrym sposobem na ustawienie hierarchii w domu.


              


PIĄTY- SZÓSTY MIESIĄC - to okres kiedy ząbkowanie już jest zakończone. Wyciągajcie delikatnie kiwające się ząbki. Kiwający ząbek może drażnić dziąsło i sprawia ból.
Dopiero po wymianie zębów dobrze jest szczeniaka zaszczepić na wściekliznę.
U yorków często występuje problem z górnymi i dolnymi kłami. Nowe zęby wyrastają koło mleczaków.
W takiej sytuacji należy usunąć kły u weterynarza pod narkozą.
W tym czasie maluch zna już podstawowe komendy, a potrzeby fizjologiczne powinien już załatwiać na dworze. Jak zdarzy mu się jakaś wpadka nie róbcie z tego powodu problemu.
Włos u niestrzyżonych yorków jest już na tyle długi, że można rozpocząć zakładanie papilotów. Na początku zakładajcie papilotki lub gumki w formie zabawy. Psiak będzie na początku zaciekawiony, a potem będzie próbował je ściągnąć. Mój sposób - zakładam papiloty i wychodzę na spacerek. Maluch zaabsorbowany spacerem zapomina o papilotach i szybciej się do nich przyzwyczai.
Dobrze jest też nauczyć malucha pozycji wystawowej, czyli maluch ma stać spokojnie na stole. Taka pozycja ułatwi wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, fryzjerskich i pozwoli zakładać papiloty.

     


SIÓDMY - ÓSMY - DZIEWIĄTY MIESIĄC to czas kiedy suczka dostaje pierwszą cieczkę. Od tego momentu suczka przestaje już rosnąć i staje się "kobietą".
Proces rozwojowy jest zakończony. Już podczas pierwszej cieczki suczka może zajść w ciążę. Tak wczesna ciąża może być dla niej bardzo niebezpieczna. Pamiętajcie o tym!.
U samca nie jest tak prosto stwierdzić kiedy z "chłopca" robi się "mężczyzna", dlatego rozwój może trwać znacznie dłużej.
To także okres intensywnej nauki. Stały rytm, stanowczość i konsekwencja to sposób na wyszkolenie już bardzo dużego "mądralińskiego".
Jeśli zastosujecie metodę Cezara Millana - "Zaklinacza psów" tzn. 50% ćwiczenia, 25% dyscyplina, 25% uczucie to twój pies będzie zrównoważonym, zdrowym psem..

DOROSŁY YORKSHIRE TERRIER - wiek 1-2 LATAWRÓĆ