WYCHOWANIE

W najbliższych latach nowy pupil sprawi Wam wiele radości. Będzie towarzyszem spacerów i zabaw, a także wiernym i oddanym przyjacielem. Aby tak się stało już teraz musisz rozpocząć jego wychowanie. Szczeniaczek potrzebuje stałego rytmu karmienia, snu, zabawy, spacerów i wychowania. Oznacza to, że "psie niemowle" będzie wymagało wiele zainteresowania i czasu z Twojej strony. Najlepszym okresem na rozpoczęcie właściwego szkolenia psa jest wiek 5-6 miesięcy. Jednak już od pierwszego dnia pobytu w Twoim domu, możesz rozpocząć "podstawową edukację".
IM LEPSZY I CIERPLIWSZY NAUCZYCIEL, TYM LEPIEJ WYSZKOLONY I POSŁUSZNY PIES.

PIERWSZE DNI - Kiedy po raz pierwszy przyniesiesz do domu szczeniaka może ono być przestraszone i onieśmielone. Dodaj mu odwagi, poświęć mu czas, pozwól mu zbadać i poznać nowe środowisko. Hałas, głośne zachowanie mogą go przestraszyć. Nie karć i nie krzycz na szczeniaka "jak się zapomni". Do 6 tygodni psiak nie kontroluje swoich potrzeb fizjologicznych. Jeśli pierwsze dni pobytu w nowym domu będą przyjemnym doświadczeniem , wpłynie to na pozytywne nastawienie do właścicieli.

IMIĘ DLA TWOJEGO PSA - Każdy szczeniak kupiony u zrzeszonego hodowcy ma już swoje imię, które będzie zapisane w rodowodzie. Ale nie musisz używać tego imienia. Możesz wybrać własne. Imię powinno być dwusylabowe kończące się na "a" lub "o". Jeśli nadałeś psu imię używaj go często, konsekwentnie, bez zdrobnień, jednakowo.

POSŁANIE - Każdy pies musi mieć swoje posłanie. Ustaw je w ciepłym miejscu bez przeciągów. Legowisko powinno być duże, wygodne i bezpieczne. Nie polecam wiklinowych łóżeczek przynajmniej w okresie szczenięcym. Szczeniak gryząc legowisko może wbić sobie kawałek patyka. Na swoim miejscu pies śpi, odpoczywa i powinien się czuć pewnie i całkowicie bezpiecznie. Uszanuj prywatność tego miejsca. Nie wyciągaj stamtąd szczeniaka. Powinno wyjść samo. Nie wyganiaj go na miejsce, gdy zrobi coś niewłaściwego. Będzie je wtedy traktowało jako miejsce kary, a nie przytulne schronienie.

ZACHOWANIE CZYSTOŚCI - naukę czystości rozpocznij od momentu, kiedy Twój pupil zakończy okres kwarantanny poszczepiennej. Stałe pory posiłków i częste spacery są pierwszymi krokami w tym kierunku. Jeśli szczenię biega w kółko, siedzi lub piszczy przy drzwiach, patrzy na Ciebie znacząco upartym spojrzeniem, znaczy to, że jest najwyższy czas na wyprowadzenie pieska na dwór. Kiedy szczenię tam załatwi potrzebę, pochwal go, pogłaskaj i spokojnie wróć do domu. Niebawem piesek skojarzy słowo "spacer". Na "spacer" wyprowadzaj psa rano , po każdym przebudzeniu szczeniaka, po powrocie do domu, jeśli szczeniak siedział sam, po jedzeniu, wieczorem przed pójściem spać i w sytuacjach kiedy sam się o to prosi. Oczywiście będą zdarzały się "wpadki". Jeśli taką "wpadkę" zauważysz , nie krzycz na malucha, nie bij go,nie wkładaj mu nosa w odchody. Postaraj się przyłapać go na "gorącym uczynku", wyprowadź go wtedy jak najszybciej na dwór, aby mógł załatwić się do końca. Jeśli to zrobi pochwal go jak zawsze. Po posprzątaniu trzymaj "winowajcę" z dala od "miejsca przestępstwa". Świeże ślady prowokują do następnych "występków" .

OKRES ZĄBKOWANIA-zęby stałe wyrastają szczeniakowi w okresie między 3-6 miesiącem życia. W tym czasie psiak potrzebuje czegoś do gryzienia i żucia. Nie jest przy tym za bardzo wybredny i gryzie co popadnie: buty, meble, kanapy, fotele, książki... Aby uniknąć większości szkód powinieneś zaopatrzyć go w zabawki, gryzaki z twardej gumy, które są do kupienia w sklepach zoologicznych. Jeśli choć raz dasz szczeniakowi np. stary but, będzie on sięgał po wszystkie buty jakie napotka na swojej drodze. Nie dawaj psiakowi nigdy surowych, ani gotowanych kości. Kawałek kości lub kostna drzazga mogą uszkodzić jamę ustną lub przy próbie połknięcia doprowadzić do zadławienia. Gdy zauważysz , że Twój pupil sięga po "przedmioty zakazane" daj komendę "zostaw" i daj mu jego zabawkę. Jeśli zajmie się nią pochwal go za dobre zachowanie. Zabezpiecz w domu np.: kable od lampy, telefonu, puszki z farbą, rozpuszczalniki, środki czystości i inne niebezpieczne przedmioty. Uchroni to szczeniaka i Ciebie od niepotrzebnych kłopotów i niebezpieczeństw.

PIERWSZY SPACER - Wydawało by się nic prostrzego, a jednak. Dla szczeniaka obroża i smycz to zbędne rzeczy. Na początku załóż mu obrożę, którą powinien nosić stale, tak aby się do niej przyzwyczaił. Będzie ją próbował zdjąć, będzie ją drapał, ale tym się nie przejmuj. Potem doczep do obroży smycz, którą psiak będzie ciągnął za sobą przez kilka dni. Podstęp polega na tym, aby w sposób niezauważony podnieść smycz. Trzymając ją pionowo do góry zacznij maszerować tak, aby szczeniak szedł koło Ciebie.

PODAWANIE PIGUŁEK - nie należy mieszać lekarstw z jedzeniem. Pies może być tak chory, że nie będzie jadł i wtedy podawanie leków w ten sposób jest nie skuteczny. Dłonią od góry chwyć kufę, palcami nasuń wargi psa na jego górne zęby i nieco dociśnij palce. Pies powinien otworzyć pysk. Połóż pigułkę na język psa jak najgłębiej. Zamknij psu pysk, odchyl głowę nieco do góry i pogłaszcz go po podgardlu aż połknie.

INNE ĆWICZENIA

"SIAD" - trzymaj zaciśniętą dłoń nad głową szczeniaka jak gdybyś coś dobrego w niej ukrył. Zaciekawi to szczeniaka i bacznie będzie podążał wzrokiem za Twoją ręką. Przesuwaj rękę nad głową psa do tyłu. W pewnej chwili usiądzie. Powiedz w tym momencie komendę "siad". Ćwiczenie powtórz parę razy.

"WARUJ" - Każ psu przyjąć pozycję "siad", po czym przykucnij koło niego. Wyciągnij jego łapy do przodu, przyciskając jednocześnie łopatki do podłogi tak, aby pies się położył. Daj komendę "waruj".

"ZOSTAŃ" - Każ psu usiąść psu koło siebie. Prawą rękę trzymaj tuż przed pyskiem psa. Powiedz spokojnie "zostań", odsuwając się jednocześnie od niego. Na początku ćwiczenie to powinno trwać od 5-10 sekund. Z czasem wydłużaj to ćwiczenie.

Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane o stałych porach np. przed jedzeniem, kiedy szczeniak uczy się najszybciej. Bądź konsekwentny, stanowczy , cierpliwy i pozytywnie nastawiony. Niech to będzie zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego pupila miła nauka i zabawa. Przy takim nastawieniu szczeniak będzie posłuszny i bardzo szybko opanuje "zasady dobrego wychowania".

W tym rozdziale przedstawiłam najbardziej istotne i podstawowe wskazówki. Chcąc pogłębić informacje na ten temat musisz sięgnąć po specjalistyczne książki lub zapisać psa na tresurę.

WRÓĆ