ŻYWIENIE

Aby Twój pupil był piękny i zdrowy podawaj mu karmy bardzo dobrej jakości np. BIOMILL,EUKANUBA, PRO PLAN.
Nie oszczędzaj na karmie, bo w przyszłości i tak te pieniądze zostawisz u lekarza weterynarii.

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA
- zawsze lepiej dzielić posiłki /jeden rano i jeden wieczorem/
- TWÓJ PIES to nie pojemnik na śmieci ; nie dawaj mu resztek ze swojego stołu
- jeśli wprowadzasz nowy rodzaj pokarmu , to dla zapobieżenia biegunkom przeprowadź zmianę w ciągu tygodnia , zastępując trzecią część dawki nową karmą przez trzy dni , potem 2/3 tejże dawki nową karmą przez trzy następne dni . Taki sposób zmiany pokarmu pozwoli przewodowi pokarmowemu i jelitom na łatwiejsze dostosowanie się .
- używaj miseczek , które można myć – nierdzewnych , okrągłych . Plastik jest wygodny , ale mniej odporny – idealny jest metal
- nie zapominaj , że wodę trzeba podawać psu w innej miseczce . Dzienna porcja wody jest 2,5 do 3 razy większa od dawki pokarmu suchegoODŻYWIANIE

Zmienia się z wiekiem . Żywność to klucz do dobrego zdrowia .
Tak ilościowo jak i jakościowo powinna dostarczać psu produktów o pełnej wartości , pokrywając jego zapotrzebowanie na około 50 składników pokarmowych .
Potrzeby żywieniowe psa zmieniają się z wiekiem . Jeśli chcemy , by pies żył długo i w jak najlepszym zdrowiu , inaczej żywimy psa młodego , inaczej dorosłego lub starego .

SZCZENIĘ – szczenięta małych ras rosną powoli i bardzo wcześnie dojrzewają . Staramy się podawać szczenięciu białko w zwiększonych ilościach , dbając o jakość białka .
Młody pies bowiem jest znacznie wrażliwszy na niedobór białka , gdyż może to spowodować opóżnienie jego wzrostu , nieodwracalne szkody w formowaniu organizmu , spadek poziomu białka we krwi , niedobór przeciwciał i w związku z tym większą podatność na choroby . Jeżeli jest karmiony pożywieniem gotowanym w domu należy pamiętać o dodatku wapnia i fosforu , celem zapobieżenia ciężkiej chorobie kości polegającej na tym , że kościec nie ulega mineralizacji .
Szczenię nie powinno jeść ani za dużo , ani za mało . Nie należy go dokarmiać poza posiłkami . Robi się wówczas zbyt gruby , a potem w wieku dojrzałym bardzo szybko staje się otyły .

PIES DOROSŁY – pies w wieku dojrzałym może być w stanie obniżonej aktywności lub w sytuacji wymagającej zmiany pożywienia . Należy utrzymać psa w stanie jak najlepszego zdrowia , nie dopuszczając zarazem do tycia , co psom często się zdarza . Podstawowe wymogi właściwego żywienia są następujące :
- utrzymanie limitu masy ciała przez podawanie pokarmów dobrze strawnych i nie zawierających zbyt wiele tłuszczów
- wpływ na skórę i piękno sierści przez obfitą zawartość kwasów tłuszczowych , niezbędnych aminokwasów oraz witamin z grupy B

Dla porcji domowych można przyjąć zasadę następującą :
- 1/3 mięsa
- 1/3 ryżu
- 1/3 warzyw
- dodatek oleju roślinnego nie smażonego oraz uzupełnienie w postaci składników mineralnych i witamin w proszku .
Przeciętnie należy podawać 60 gram tej mieszanki dziennie na kilogram masy ciała psa .

PIES STARY - na starość zaczynają się zmiany metaboliczne i organiczne w komórkach organizmu psa . Zmniejsza się jego odporność na stresy .
Stwierdzono , że każdy błąd w żywieniu – bez względu na wiek zwierzęcia – może przyspieszyć proces jego starzenia .
Porcja pożywienia powinna być ilościowo mniejsza ze względu na spadek aktywności fizycznej .
Można zwiększyć udział białka dla zachowania jak najlepszej równowagi żywieniowej . Pożądane również zwiększenie ilości witamin oraz błonnika dla prawidłowej funkcji jelit .ŻYWIENIE SPECJALNE

Zapotrzebowanie psa na żywność w znacznej mierze zależy od jego wieku , ale jeszcze bardziej od jego stanu fizjologicznego . Przy żywieniu intensywnym podajemy pokarm jak najlepszy , właściwie dobrany i zróżnicowany .

SUKA w okresie reprodukcji - okres reprodukcji nie wpływa na potrzeby żywieniowe samca , zmienia natomiast potrzeby samicy . Na cykl reprodukcyjny nakłada się cyklicznie zmiana potrzeb ; na przemian przeplatają się okresy małego zapotrzebowania i okresy , w których zapotrzebowanie na pokarm jest znaczne

OKRES RUI - okres ten nie wymaga szczególnego żywienia , wystarczy tylko , aby samica była w kondycji . Żywienie w okresie rui powinno ułatwiać jajeczkowanie , a więc i polepszać płodność , nie narażając suki na zbytnią otyłość , która mogłaby spowodować kłopoty w czasie porodu .

CIĄŻA - w okresie początkowych 6 tygodni nie wywołuje ona wyrażnie zwiększonego zapotrzebowania na żywność . Natomiast w miarę wzrostu płodu / między 40 – 62 dniem ciąży / suka wymaga zwiększenia dawek wszystkich składników pokarmowych o około 25 % .

LAKTACJA - w przeciwieństwie do obydwu poprzednich okresów wywołuje ona znaczny wzrost zapotrzebowania na składniki pokarmowe . Wynika to stąd , że mleko suki jest wyjątkowo bogate / zwłaszcza w tłuszcze i białko / , a jej wydajność mleczna jest olbrzymia . Laktacja jest okresem wielkiego zapotrzebowania na pokarm , w miarę jak apetyt suki rośnie , jej potrzeby pokarmowe / szczyt laktacji przypada między 3 a 5 tygodniem/ muszą być pokryte zwiększoną dawką , zwłaszcza białka , tłuszczów , wapnia i witamin . Wobec wyrażnego wzrostu zapotrzebowania w tej fazie musimy dzielić dzienną porcję na 3 – 4 posiłki .

WRÓĆ