O Rasie - Maltańczyk

MALTAŃCZYK MINIATURKA NIE ISTNIEJE.

WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE: Psy od 21 do 25 cm, Suki od 20 do 23 cm.
WAGA: od 3 do 4 kg.
WRAŻENIE OGÓLNE: Niewielkich gabarytów; o wydłużonym ciele; okryty bardzo długą, białą szatą; bardzo elegancki; noszący głowę dumnie i dystyngowanie.

WŁOS: Gęsty, lśniący, błyszczący, opadający ciężko, jedwabisty, bardzo długi na całym ciele. Prosty na całej długości, bez śladu fal czy loków.

MAŚĆ: Czysto biała; dopuszczalny jest także blady odcień kości słoniowej. Tolerowany jest natomiast ślad blado-pomarańczowego odcienia, choć nie jest on pożądany i stanowi pewną niedoskonałość. Czarne maltańczyki nie mają nic wspólnego z opisywaną rasą.

USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT: Żywy, czuły, bardzo łagodny i inteligentny.

ZARYS HISTORII RASY: Maltańczyki są jedną z najstarszych ras psów. Nazwa nie oznacza, iż rasa pochodzi z wyspy Malta; przymiotnik "maltański" pochodzi bowiem od semickiego słowa "malat", oznaczającego azyl lub przystań. Źródłosłów pojawia się także w nazwach wielu nadmorskich miejscowości, m.in. w nazwie nadadriatyckiej wyspy Méléda, sycylijskiego miasta Melita oraz samej nazwie wyspy Malta. Przodkowie tych małych piesków żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie polowali na myszy i szczury, licznie spotykane w portowych składach i ładowniach. Już Arystoteles (384-322 p.n.e.) wzmiankuje o rasie małych piesków; filozof określił je łacińską nazwą "canes melitenses". Psy te znane były w Starożytnym Rzymie; były ulubionym towarzystwem matron, opiewanym w I stuleciu przez poetę Strabona. Maltańczyki były częstym motywem, obecnym w renesansowym malarstwie, ukazującym te małe salonowe pieski u boku pięknych kobiet ówczesnej epoki.

PIĘLĘGNACJA : Długie, gęste i lśniące włosy (nie sierść) wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Codzienne szczotkowanie i częste kąpiele (2-3 razy w miesiącu) są niezbędne. Do kąpieli używajmy markowych kosmetyków opracowanych dla psów długowłosych. Częste używanie szamponu dla maltańczyka ( wybielającego) spowoduje wysuszenie i łamliwość włosa. Tego typu kosmetyków używajmy okazjonalnie. Psy niewystawowe można ostrzyc krótko, a dobór fryzury dla maltańczyka zależy tylko od oczekiwań opiekuna i umiejętności groomera. Ostrzyżone maltańczyki potrzebują ciepłego ubrania na chłodne dni. Ich szata nie ma podszerstka, czyli gęstej, puszystej warstwy sierści znajdującej się przy skórze, która chroni przed mrozem i upałami. Wybór psiego ubranka to czysta przyjemność. Tym bardziej że maltańczyki są posłuszne, a ich ubieranie nie powinno sprawiać problemów.
Maltańczykom należy codziennie przecierać oczy specjalnymi płynami na zacieki ( łzawienie powoduje brzydkie, brązowe zacieki pod oczami). Większe łzawienie u maltańczyka może być spowodowane np. źle dobraną karmą, zapaleniem spojówek, w czasie cieczki u suk, przy wymianie zębów, alergenami - kurz, trawa,... , wrastającymi włosami koło oczu lub zatkanymi kanalikami łzowymi.
Dobrze jest po każdym posiłku wytrzeć brodę, wodę do picia podawać w specjalnych poidełkach, a nie w miseczce, a po spacerze wytrzeć łapy. Dodatkowym obowiązkiem jest przycinanie pazurów i pielęgnacja uszu - w tym usuwanie odstających włosków. Maltańczyki, jak inne psy miniaturowe i małe są podatne na problemy stomatologiczne, dlatego należy regularnie kontrolować stan uzębienia. Ważne jest również stałe kontrole gruczołów okołoodbytowych, które mogą się zapychać, powodując stan zapalny.

CHARAKTER : To rasa znana z przyjaznego usposobienia. Maltańczykom przypisuje się otwartość, towarzyskość, łagodność i duże przywiązanie do opiekunów. Maltańczyki doskonale nadają się na psy rodzinne, nawiązują dobre relacje z dziećmi, a obecność innego czworonoga traktują jak okazję, aby się zaprzyjaźnić. Nawet jeśli tym czworonogiem jest kot.
Maltańczyki są żywe i energiczne, jednak nie mają wielkich wymagań pod względem ruchu. W ciągu dnia potrzebują kilku krótkich spacerów, jednej dłuższej przechadzki oraz trochę zabawy. Dobrym pomysłem są ćwiczenia agility (zwinnościowe). Psy tej rasy są w stanie pokonać nawet zaawansowane tory przeszkód (oczywiście w swojej klasie wzrostowej) i zdarza się, że startują w zawodach. Nie można odmówić im inteligencji ani sprytu. Przy odpowiednim prowadzeniu szybko uczą się komend, a nawet efektownych sztuczek.
Co więcej, są bardzo czujne i odważne. Niewielkie rozmiary nie stają na przeszkodzie, aby pilnować domu. Zaniepokojony maltańczyk głośno alarmuje o swoich obawach, stawiając na nogi wszystkich domowników. Jest dość szczekliwy, ale też łatwy do ułożenia. Jeśli zatem szukasz odpowiedniego psa stróżującego do mieszkania, weź pod uwagę maltańczyka. To wesoły kompan, wierny przyjaciel i strażnik domowego ogniska, którego obecnością będziesz się cieszył przez wiele lat.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA : To, ile żyją maltańczyki, zależy wprawdzie od predyspozycji genetycznych, warunków bytowych i sposobu pielęgnacji psa, jednak są one długowieczne, które dożywają sędziwego wieku (12-15 lat).

ŻYWIENIE : Najlepszym pokarmem dla maltańczyka jest pełnoporcjowa karma dla psów ras małych, dobrana na podstawie wieku, masy ciała czworonoga, zakresu aktywności fizycznej, aktualnego stanu zdrowia i wieku.
Maltańczyki mają skłonność do tycia, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do karmy. Przy wyborze karmy ważne jest, aby była to karma najwyższej jakości z mięsem. Złej jakości karma może powodować zacieki pod oczami, różne alergie skórne i pokarmowe, źle wpłynie na jakość włosa i ogólny stan zdrowia. Ryzyko chorób przyzębia jest jednym z powodów, dla których psy tej rasy potrzebują karmy suchej. Gryzienie suchych granulek sprzyja mechanicznemu usuwaniu osadu nazębnego.


WZORZEC RASY - MALTAŃCZYK